SEDMIKRÁSKA


Listopad 2018

 

 ZPRÁVIČKY

 

 

Tak jako každý rok se děti v průběhu září a října již postupně adaptovaly a měly možnost si v mateřské škole prožít i několik jedinečných akcí. Hned na začátku školního roku k nám zavítalo DUO ŠAMŠULA s divadelním představením „O Koblížkovi“. Děti ze třetí třídy od září jezdí každé druhé pondělí cvičit na ZŠ Žákovskou, kde s panem Tabákem získávají cenné základy pohybových dovedností. Každoročně na podzim pořádáme i tradiční Drakiádu – děti si zhotovily veselé dráčky a s nimi absolvovaly soutěže, za které pak získaly diplom a sladkou odměnu. Letos jsme do připravovaných akcí zařadili Jablíčkování na školní zahradě, věříme, že i přes nepříznivé počasí se dětem i rodičům nový program líbil. Ještě máme čerstvě v paměti zážitky z besedy s myslivci, kteří dětem poutavě vyprávěli o své práci, přinesli ukázky trofejí, kožešin i různých mysliveckých pomůcek. Děti se zajímavým způsobem dozvídaly informace o životě zvířat, což jistě vedlo k rozvoji kladného vztahu k přírodě. Pro myslivce vždy sbíráme kaštany, žaludy i suché pečivo, které pak v zimě použijí na přikrmování lesní zvěře. V některých třídách již proběhlo podzimní tvoření s rodiči, kdy si rodiče spolu se svými dětmi mohou vyzkoušet, do jaké míry jsou šikovní a kreativní.

Další akce pro děti i rodiče ještě připravujeme – např. Mikulášskou nadílku, Vánoční vystoupení v Sanatoriu, Vánoční besídky na třídách a další. Termíny budou vždy včas vyvěšeny na třídních nástěnkách. Přejeme všem dětem, aby se jim v MŠ líbilo a rodičům, aby byli spokojeni s péčí, kterou jejich dětem věnují všichni zaměstnanci.

* KALEIDOSKOP  

 

JAK VÉST DĚTI K ZODPOVĚDNOSTI

 

 

Mají-li být děti schopny postarat se o sebe samy, musí je rodiče   vychovávat tak, aby z nich vyrostli nesobečtí dospělí, kteří se budou zajímat o druhé a budou jednat zodpovědně. A to není snadný úkol.

 

JAK NA TO?

 

  1. Buďte svému dítěti vzorem

Rodiče by měli svým dětem vysvětlovat a vlastním příkladem ukazovat, co přesně znamená být zodpovědný. Zkuste se sami sebe zeptat: Mluvím o svých povinnostech většinou v pozitivním duchu? Dávám najevo, že práce ve prospěch druhých mi přináší uspokojení? Nebo si často stěžuji a srovnávám se s těmi, kteří to, jak se zdá, mají v životě snazší?

Nikdo z nás pochopitelně není dokonalý a všichni se občas cítíme přetížení. Ale jestliže si vaše dítě má uvědomit, jak důležité a užitečné je chovat se odpovědně, váš dobrý příklad mu v tom pomůže asi ze všeho nejvíc.

 

VYZKOUŠEJTE:  Pokud je to možné, čas od času své dítě vezměte s sebou do práce a ukažte mu, co děláte, abyste rodinu po hmotné stránce zajistili. Berte své dítě s sebou také tehdy, když jdete někomu pomáhat. Pak si popovídejte o tom, jakou radost vám tato práce přinesla.

 

  1. Mějte rozumné nároky

Rodiče by neměli po dětech žádat, aby se ujímaly jednotlivých povinností dřív, než na to budou připraveny. Nicméně jak děti rostou, rodiče by měli zvažovat, které práce a úkoly už děti zvládnou samy. Například by je měli učit, aby se samy staraly o osobní hygienu, uklízely si pokoj, byly dochvilné a rozumně zacházely s penězi. Když dítě začne chodit do školy, rodiče by mu měli pomoct uvědomit si, že odpovědnost za plnění školních povinností je na něm.

Rodiče by ale měli dělat víc než jen dítě něčím pověřit. Musí mu pomáhat, aby svěřený úkol dobře zvládlo.

 

VYZKOUŠEJTE: Promyslete si, čím by každé z vašich dětí mohlo přispět k hladkému chodu domácnosti. Co od něj můžete rozumně očekávat? Také si položte otázku: Nedělám za své dítě něco, co už by dokázalo samo? Pokud ano, pracujte na takovém úkolu společně, dokud si nebudete jistí, že ho zvládne bez vás. Jasně mu řekněte, co ho čeká, když svůj úkol nesplní, a jakou odměnu naopak dostane, když se k němu postaví zodpovědně. Pak svá slova dodržte.

 

  1. Dávejte konkrétní pokyny

Každý člověk se bezpochyby nejlépe učí praxí. Pokud byste své dítě před potížemi stále ochraňovali, ve skutečnosti byste mu bránili, aby se s náročnými situacemi v životě naučilo vypořádat samo. Raději ho tedy vychovávejte tak, aby svou odpovědnost dokázalo přijmout. Darujete mu tím něco nesmírně cenného.

 ZDRAVUŠKA

 

VÝŽIVA DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU

1. Růst dítěte v předškolním věku

Růst dítěte v tomto věku pokračuje v tempu, které začalo po druhém roce života, to znamená, že se v průměru jeho hmotnost zvýší o 2,5 kg a vyroste o 6 cm za rok. Je to období od třetího do šestého roku věku.

Stále platí zásada, že výživa je pro dítě jednou ze základních fyziologických potřeb důležitých pro správný fyzický a psychický vývoj.

2. Budování správných stravovacích návyků

V tomto období by dítě už mělo být při stolování relativně samostatné, přebírá návyky životního stylu rodiny – tedy i stylu stravování a stolování. Je to období, které je rozhodující pro utváření správných návyků zdravého životního stylu, respektive vztahu k jídlu, k potravinám a stravovacímu chování, do kterého dítě promítá svou osobnost, prosazuje se vůči rodičům, například odmítání jídla může mít i svůj účel nebo emociální podklad.

3. Praktické rady

Děti v tomto období života dále intenzivně rostou, proto potřebují dostatek mléka a mléčných výrobků, které obsahují vápník, kvalitní bílkoviny a tuky. Stravují se nejčastěji v mateřské školce, jejíž jídelníček asi snadno neovlivníte. Přesto je dobré aktivně se zajímat o to, co Vaše děti přes den skutečně snědly, a domácí stravou pak doplnit to, čeho byl nedostatek.

·         Jídlo dětem rozdělujte do 5-6 denních dávek (3 větší jídla a 2-3 menší svačinky).

·         Nejvhodnější úpravou pokrmů pro děti je vaření, pak dušení, pečení a zapékání.

·         K dochucení pokrmů můžete bez obav používat bylinky, sůl už ale po dokončení pokrmu nepřidávejte, aby si dítě zbytečně nezvykalo na velmi slanou chuť.

·         Sledujte jejich pitný režim, vypít by měly více než 1 litr za den, základem jsou stolní neperlivé vody, ředěné ovocné džusy a šťávy, ovocné, zelené a bylinkové čaje, mléčné nápoje.

 

 


 KUCHYŇKA

 

PŘÍKLAD VYVÁŽENÉHO JÍDELNÍČKU PRO DĚTI 3-6 LET

 

Snídaně: Šlehaný tvaroh se zavařeninou nebo ovocem. Houska. Čaj.

Přesnídávka: Ovocná přesnídávka s rohlíkem nebo piškotky.

Oběd: Mrkvová polévka s nočky. Rizoto s kuřecím masem a zeleninou. Ovocná šťáva.

Svačina: Chléb s máslem a pórkovou pomazánkou. Čaj.

Večeře: Pohanková kaše s oříšky. Kakao.